Sevgi Eksikliği Bebeklerin Hayatını Nasıl Mahvediyor? Sonuçları Sandığınız Kadar Basit Değil!

Sevgi eksikliği ile gelen bağlanma problemleri, onların duygusal ve sosyal gelişimlerinin yanı sıra fiziksel gelişmelerinde bile ciddi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Sevmeyince uzun vadede görülen acımasız gerçekleri okurken eminiz ki “Sevmeyecekseniz neden doğuruyorsunuz?” diyeceksiniz.

Sevgi eksikliğinin duygusal etkileri

Gelişimleri ve güvende hissetmeleri için ebeveynlerinin ilgisine ve sevgisine ihtiyaç duyan bebeklerin tabii ki bu eksikliklerde ortaya çıkan en önemlisi etkisi duygusallık üzerine. Sevgi eksikliği, bebeklerde güvensizlik hissi yaratıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda da kendini gösteriyor.

Düşünsenize anne ve babanız bile sizi sevmiyorsa başkasının sevgisine nasıl güvenebilirsiniz? Bu düşünceyi taşıyan bebekler, daha yüksek stres seviyelerine sahip oluyor. Kortizol hormonu da stresle yüksek seviyelerde kalıyor. Kortizolun önemi ise beyin gelişiminde oldukça önemli. Olumsuz etkilenen beyin gelişimi, duygusal dengesizlikleri de beraberinde getiriyor.

Sosyal gelişimde gerilik

Sevgi ve ilgi görmeyen bebekler, ilerleyen yaşlarda sosyal ilişkiler kurmakta da zorluk çekebiliyor. Empati yeteneklerinde gerilik ve sosyal anksiyete gibi sorunların yanı sıra oyun oynama ve arkadaş edinme konusunda yaşıtlarına göre daha fazla zorlanıyorlar.

Fiziksel gelişim ve sağlık üzerindeki etkiler

Sevgi eksikliği, sadece duygusal ve sosyal gelişimi etkilemekle kalmıyor aynı zamanda fiziksel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor. Bağışıklık sistemleri zayıflayabileceği için sık sık hastalandıklarını görebiliyoruz.

Zaten sevgi eksikliği, bakımsızlığı da getirerek bebeklerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca sevgisiz büyüyen bebeklerin büyüme hormonları da olumsuz etkilenerek fiziksel gelişim geriliğine yol açabiliyor.

Uzun vadeli psikolojik sonuçlar

Ebeveyn sevgisinden mahrum kalan bebekler, yetişkinliklerinde de bu eksikliğin etkilerini hissetmeye devam edebiliyorlar. Depresyon, düşük benlik saygısı ve bağlanma sorunları gibi problemler, sevgi eksikliği yaşayan bebeklerin ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceği yaygın psikolojik sorunlar arasında.

Gördüğünüz gibi ebeveyn sevgisi, bebeğin sağlıklı büyümesinden gelişimine kadar vazgeçilmez bir unsur. Bu yüzden de sadece doğurmakla iş bitmiyor ve onlara sevgi dolu bir ortam da gerekiyor.

Kaynaklar: National Library of Medicine, Gottman, Better Health, Unicef, Raising Children

Bebeklerimiz hakkında diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir